جاوا (JAVA)

جاوا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا می باشد که ساختار آن به صورت شی گرا بوده و شباهت زیادی به زبان C دارد .شیوه ذخیره سازی در این زبان به صورت بایت کد می باشد و به وسیله ی ماشین مجازی جاوا به کد های ماشین تبدیل می شود. زبان برنامه نویسی جاوا محدودیتی در سیستم عامل اجرایی ندارد و در هر نوع سیستم عاملی قابل اجرا است. اما معنای شی گرا چیست ؟

جاوا
 

شی گرایی

 

این ویژگی اشاره دارد به این که هر تابع به صورت شی عمل می کند؛ در واقع در زبانهای برنامه نویسی شی گرا تابع ها و داده ها در قالب شی کنار یکدیگر قرار می گیرند. این ویژگی سبب می شود که هر یک از توابع نسبت به محیط بیرونی خود کپسوله شوند و در نتیجه توابع بیگانه نتوانند داده های درونی آنها را تغییر دهند.

اگر پاراگراف بالا کمی پیچیده در نظرتان آمد نگران نباشید با مثال زیر به راحتی با مفهوم شی گرایی آشنا می شوید.
حساب بانکی خود را در نظر بگیرید این حساب شامل مشخصات فردی شماست و همچنین میزان پولی که در آن قرار دارد. دیگران امکان دستکاری در اطلاعات شما و میزان پول موجود در حسابتان را ندارند. در این مثال حساب بانکی شما مانند یک تابع و مشخصات و میزان پول موجود در حسابتان مانند داده های آن تابع عمل می کنند و مفهوم شی گرایی باعث می شود تا تابع کپسوله شود و کسی نتواند به مشخصات و میزان پول موجود در حسابتان دسترسی داشته باشد.

 

 

پلتفرم های جاوا

 

  • Java SE

این پلت فرم شامل کتابخانه های اصلی و مفاهیم پایه ای جاوا می باشد. شما به کمک این پلت فرم می توانید برنامه های خود را بر روی دسکتاپ ها، سرور ها و… توسعه دهید این پلت فرم با نام J2SE شهرت یافته است.

  • Java ME

پلت فرم Java ME یک پلت فرم سبک می باشد که دلیل به وجود آمدنش برنامه نویسی در سخت افزارهایی است که توانایی پردازش کمتری دارند. در واقع هدف آن در برگرفتن گوشی ها، لوازم های خانگی و … می باشد. این پلت فرم با نام J2ME مشهور است.

  • JavaEE

Java EE پلت فرمی است برای نوشتن برنامه ها بر رو شبکه های بزرگ و همچنین نوشتن برنامه های Enterprise. در این پلت فرم شما می توانید با کلاینت های مبتنی بر ایترنت CORBA ، REST ،SOAP  ارتباط برقرار کنید. این پلت فرم با نام  J2EE شناخته می شود.

 

ابزار های توسعه دهنده برای جاوا

 

ابزار های گوناگونی برای توسعه این زبان وجود دارد که برای نمونه می توان به NetBeans ،Eclipse اشاره کرد. انتخاب ابزار توسعه دهنده یکی از مراحل مهم در شروع برنامه نویسی است استفاده از ابزارهای مناسب به شما این امکان را می دهد که از خطا های پیش آمده مطلع شوید و حتی پشنهاد هایی را برای بهبود آن دستور داشته باشید.