بهینه سازی موتورهای جستجو SEO

بهینه سازی موتورهای جستجو SEO عبارت است از مجموعه تکنیک هایی که برای افزایش بازدید سایت، ارتقای رتبه سایت و قرار گیری سایت در نتایج برتر موتورهای جستجو انجام می پذیرد.

الگوریتم رتبه بندی گوگل دارای بیش از 200 معیار جهت رتبه بندی یک سایت است. از این رو مهندسین سئو می بایست مهمترین این معیارها را جهت پیاده سازی موفق سئو بدانند.

 

اهداف سئو چیست؟

  • باعث افزایش ترافیک سایت می شود
  • باعث افزایش میزان فروش محصولات می شود
  • یکی از بهترین ابزارها برای تبلیغات است
  • باعث می شود وب سایت رتبه بهتری در صفحه نتایج موتور جستجو داشته باشد
  • در میزان بازدید وب سایت تأثیر بسزایی دارد

 

SEO
 

فاکتور های بهینه سازی رتبه و کیفیت صفحات وب عبارتند از:

 

سئو درون سایتی (on-site SEO)

بخش پایه ای و ضروری بهینه سازی است که باید قبل از هر اقدام دیگری صورت پذیرد تا پروسه بهینه سازی برون سایتی به مراتب ساده تر گردد. سئو درون سایتی شامل بهینه سازی فاکتورهایی است که مستقیما از درون وب سایت قابل کنترل هستند این فاکتورها به طور خلاصه عبارتند از:

  • متا تگ ها
  • url های استاندارد
  • ارتباط لینکی صفحات داخلی
  • دسترسی آسان به تمام قسمت های وب سایت
  • و…

 

سئو برون سایتی (off-site SEO)

سئو off-site شامل مجموعه فعالیت هایی است که از بیرون برای اعتبار بخشی یک سایت صورت می پذیرد و شامل تمام کار هایی است که باعث می شود گوگل بیشتر به وب سایت شما و محتوای آن اعتماد کند و در نتیجه امتیاز بیشتری به آن بدهد.

لینک سازی اصلی ترین فعالیتی است که در این راستا انجام می شود. هر چه لینک خارجی از سایر وب سایت ها به وب سایت شما بیشتر باشد رتبه بهتری خواهید داشت. البته همه لینک ها ارزش یکسانی ندارند شاید یک لینک کاملا بی اثر باشد و شاید یک لینک از یک وب سایت معتبر، ارزش بیشتری از صدها لینک از وب سایت های کم اعتبارتر داشته باشد.

 

SEO
 

روش های مختلف سئو:

 

سئو کلاه سفید

به مجموعه تکنیک ها و روش هایی که از دستورات و قوانین موتور های جستجو تبعیت می کنند، اشاره دارد و به عنوان سئو اخلاقی نیز از آن یاد می شود به طوری که فریب یا دستکاری موتورهای جستجو در این روش به کارگرفته نمی شود. زیرا از دستورالعمل ها و سیاست های صحیح و یا با اجرای بلند مدت برای بدست آوردن رتبه های بالا در نتایج موتورهای جستجو استفاده می کند.

 

سئو کلاه سیاه

به مجموعه ای از دستورات که به منظور فریب و دستکاری الگوریتم های موتور های جستجو با هدف کسب رتبه بندی بالا بکار می رود، اشاره دارد. همچنین باید بدانید که این روش غیر اخلاقی بوده و توسط هیچ یک از موتور های جستجو تایید نمی شود. و استفاده از این روش خطر خارج شدن از فهرست پایگاه داده را برای همیشه در بر دارد.

 

SEO
 

سئو کلاه خاکستری

همانطور که گفته شد سئو کلاه سیاه روش قابل اطمینانی نیست، از طرفی سئو کلاه سفید بسیار زمان بر و پر هزینه است و اینجاست که سئو کلاه خاکستری مطرح می شود.

سئو کلاه خاکستری در واقع همان سئو کلاه سفید است که بخش ظاهری کاملا طبیعی و معتبری دارد ولی در حقیقت خیلی هم طبیعی نیست. اما مهم این است که موتور های جستجو آن را طبیعی برداشت می کنند.